Poradnik

Filmowy efekt postrzału najczęściej realizowany jest przy wykorzystaniu pirotechnicznych ładunków. Poniżej zamieszczamy kilka sugestii jak można taki efekt zrealizować przy mozliwie niewielkim nakładzie finansowym.Ponieważ ładunki pirotechniczne nie są w 100% przewidywalne dlatego przy realizacji tego efektu należy stosować wszystkie możliwe czynności zabezpieczające aktora.

 1. Proponujemy aby osobę rozstrzeliwaną zabezpieczyć płaszczem gumowym lub jeżeli są na to środki finansowe specjalnym materiałem kewlarowym znakomicie absorbującym uderzenie ładunku. W naszym przypadku zastosowaliśmy płaszcz gumowy oraz ładunki zostały zamontowane w specjalnych moździerzach, które nie tylko izolują ciało od wybuchu ale także znakomicie nadają kierunek wydmuchu rozrywając torebkę z sztuczną krwią. Przy efektach mniejszych takich jak pojawiające się plamy krwi możemy użyć mikroładunki, których zadaniem będzie jedynie rozerwanie torebki ze sztuczną krwią. Jednak i je też trzeba zabezpieczyć kawałkiem blaszki lub grubszego materiału izolując ciało.
 2. Do rozerwania ładunku z krwią możemy użyć gotowych mikroładunków pirotechnicznych wyposażonych w elektryczny zapłonnik lub skonstruować samemu co jest znacznie tańsze ale nie daje gwarancji jednakowej siły wyrzutu. Po dłużej praktyce dojdziemy do wprawy. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć jak można w prosty sposób uzbroić małą petardę w elektryczny zapłon.  Pamiętajmy, że warto tak dopasować ładunek aby zmieściła się w naszym moździerzu.
 3. Instalacja elektryczna do odpalenia musi być jak najmniejsza ale gwarantująca zapłon ładunków. W naszym przypadku zastosowaliśmy 2 baterie paluszki 1,5v każda. oraz sterowanie na kablu do schowania w kieszeni spodni. Przyciski do odpalenia zostały tak umieszczone w miniaturowej obudowie aby odizolować przycisk od przypadkowego zapłonu. Brzeg obudowy jest powyżej przycisku!!!. Przed każdym zamontowaniem ładunków warto sprawdzić voltomierzem poziom naładowania baterii!!!


  W profesjonalnych produkcjach warto pokusić się o sterowanie radiowe wykorzystując miniaturowy sekwenser, dzięki któremu możemy zaprogramować wystrzały ładunków i jednym zdalnym przyciskiem je odpalić. Aktor wtedy koncentruje się na swojej roli. Przed nagraniem warto zrobić próbę na nieuzbrojonych ładunkach a jedynie na zapalnikach!!!  Link do producenta miniaturowego sekwensera  v-blast.
 4. Sztuczna krew może być oryginalna ze sklepu z akcesoriami do teatru lub własnej produkcji. W tym drugim przypadku znakomicie sprawdza się sok z buraków. Użyteczne także mogą być małe torebki strunowe, w których umieścimy naszą sztuczną krew.
 5. Naturalnie efekty postrzału najlepiej widać na białej odzieży. Można ją także lekko naciąć w miejscach gdzie będzie nasz postrzał. To gwarantuje prawidłowe rozerwanie ładunku z krwią.

Poniżej przydatne materiały filmowe oraz zdjęcia.

Galerie zdjęć:

 • Zajmij miejsce w perwszym rzędzie pasji i rytmu

  Grupa „The Prisoners” to esencja wieloletnich doświadczeń czterech facetów, żyjących w rytmie swoich marzeń. Ich siła wyobraźni, determinacja i praca...

  Malowanie buziek

  Malowanie twarzy to od pewnego czasu jedna z największych atrakcji dla dzieci...i to w różnym wieku. Każde z nich chciałoby mieć na buźce...

  Bal karnawałowy w przedszkolu

  W styczniu odbył się bal karnawałowy w przedszkolu "Cypisek"...było to dla nas dosyć nietypowe przeżycie, ponieważ uczęszczają do niego nasze dzieci.

  Choinka dla dzieci

  23.01.2011 mieliśmy przyjemność zorganizować mikołajki w firmie Euler Hermes. Olbrzymim powodzeniem cieszył się kącik animacyjny dla najmłodszych...
 • Dzień sportu dla Ery

  11 września na terenie AWF-u odbyła się impreza dla pracowników firmy Era. Sama nazwa pikniku "Dzień sportu" wskazywała na rodzaj atrakcji jakie czekały...

  Kącik animacyjny dla najmłodszych

  Kącik animacyjny to miejsce gdzie dzieci mogą bezpiecznie bawić się do woli, a rodzice mają chwilę odpoczynku zostawiając je pod fachową opieką animatorów.

  Gry i zabawy sportowe dla dzieci

  Gry i zabawy sportowe to lubiana przez wszystkie dzieci zabawa sportem...uczmy je od małego co jest ważne w życiu!!!

  Sesja zdjęciowa

  Czterech facetów zamkniętych w „celi rytmu” przedstawia unikatową kompilację rytmu, tańca, humoru i niebywałej energii.

S5 Box