Stopina - to lont w specjalnej papierowej otulinie najczęściej jeszcze zabezpieczony folią aby był nieprzemakalny. Stopiny wykorzystuje się do pokazów pirotechnicznych na zewnątrz ale wykorzystując jej szybkie spalanie w połączeniu z kreatywnością można stworzyć naprawdę ciekawe projekty pirotechniczne.
Wytwornice płomieni - ostatnio dość popularne urządzenia działające na 220V wytwarzające różnego rodzaju efekty płomieni. Jest kilka rodzajów takich maszyn ze względu na wykorzystywany środek do tworzenia płomieni:
Wytwornice dynamicznego dymu CO2 - to chyba jeden z najbezpieczniejszych efektów wykorzystywanych wewnątrz pomieszczeń. Gaz CO2 sprężony w specjalnych butlach podczas wydmuchiwania daje dynamiczny słup białego dymu. To efekt rozprężania tego gazu. Umiejętnie zsynchronizowany z muzyką daje widowiskowy efekt.
Wybuch ognia - chyba jeden z najbardziej spektakularnych efektów najczęściej używanych w filmie. Jest kilka metod uzyskania dużych płomieni. W pomieszczeniach zamkniętych jednak większość z nich jest niemożliwa do zastosowania z powodu dużego zagrożenia.
Wodospad iskier - Efekt wymagający większej przestrzeni wewnątrz budynku. Producenci pirotechniki scenicznej proponują wodospady różniące się pod względem intensywności iskier, długości czasu trwania oraz wysokości lotu iskier. Warto pamiętać, żeby zabezpieczyć podłogę, gdzie spadać będą nasze iskry. Najlepiej podłożyć arkusz blachy, to powinno w zupełności wystarczyć.
Rozstrzelanie - to dość ekscytujący efekt, który, wykorzystując minimalne ładunki pirotechniczne umieszczone na specjalnej gumowej osłonie, sprawia wrażenie autentycznego postrzału z rozerwaniem koszuli oraz wytryskiem krwi. Osoba postrzeliwana sama dokonuje zapłonu ładunków dzięki czemu bez problemu może się poruszać.
Rakieta po linie - Jednym z najbardziej zaskakujących widza podczas pokazów pirotechniki wewnątrz pomieszczeń są nisko nad głowami przelatujące iskrzące rakiety. Aby wykonać taki efekt trzeba rozciągnąć cienki kabel lub stalową linkę nad widownią.
Płonące napisy - Wykorzystując specjalne sztyfty pirotechniczne można utworzyć płonące logo lub dowolny napis. Każdy taki punkt świetlny spala się około 1 min i daje w zależności od rodzaju efektu różny kolor. Kolorowe płonące napisy są efektem zewnętrznym, gdyż płonące lance wydzielają dość dużo nieprzyjemnego dymu.
Płomienie - efekt ognia uzyskuje się przez spalanie materiałów płynnych, sypkich czyli stałych oraz gazów. Tutaj skoncentrujemy się głównie na materiałach stałych.
Miny sceniczne - używane najczęściej w pomieszczeniach bardzo dużych, gdyż najniższe sięgają ok 8 m. Miny przez cały swój lot od wylotu z gilzy spalają się dając różnego rodzaju efekty oraz kolory. Poniżej filmy ze złoto iskrzącymi minami scenicznymi
Kula ognia z papieru - efekt ten uzyskuje się przez umieszczenie zwiniętego arkusza pyro-paieru (specjalnie spreparowanego papieru, którego spalanie jest bez dymowe i prawie błyskawiczne) w metalowym moździerzu. Materiałem wypychającym i jednocześnie podpalającym może być wata pirotechniczna. filmy z efektem poniżej:
Konfetti - to jeden z najpowszechniej używanych efektów specjalnych. Przede wszystkim dlatego, że jest najbezpieczniejszym a jednocześnie bardzo obszernym przez co spektakularnym. Jest kilka rodzajów wyrzutni konfetti.
Huk sceniczny - zasadniczo sam efekt nie różni się niczym od tych używanych na zewnątrz. Jednak aby był w pełni bezpieczny używa się specjalnych nawiercanych tulejek metalowych, w których następuje wybuch ograniczając bezpośredni kontakt z rozrywanym ładunkiem.
Fontanny iskier - to niewątpliwie najczęściej używany efekt w pomieszczeniach. Często chcąc podkreślić akcent muzyczny, dodać efektowności chwili pirotechnicy sceniczni używają kilku, a czasem kilkunastu równomiernie rozłożonych fontann, które w zależności od potrzeb wznoszą się od 1m nawet do 10m.
Dym sceniczny - to klasyczny efekt dymu, możliwy do użycia wewnątrz pomieszczeń ze względu na małą toksyczność. Rozróżnienie ze względu na intensywność efektu oraz jego kolor.
Dropsy pirotechniczne - to efekt przypominający wybuch dużej pirotechnicznej bomby na niebie, kształtem przypominający chryzantemę lub peonię, ale wykorzystywany wewnątrz pomieszczeń. Do jego realizacji potrzebne jest miejsce do podwieszenia. Efektu tego tylko w mniejszym rozmiarze można użyć do imitacji zwarcia elektrycznego ze względy na rozsypywane iskry. Dropsy możemy scharakteryzować pod względem:
Błysk sceniczny - to krótki wybuch, któremu najczęściej towarzyszy mocny efekt białego światła. Jest to wynik spalania mieszanin fotobłyskowych, których prędkość reakcji chemicznej jest blisko 1,5 raza większa od klasycznego prochu czarnego. Efekt ten można podzielić na: