Rodzaje efektów

Konfetti - to jeden z najpowszechniej używanych efektów specjalnych. Przede wszystkim dlatego, że jest najbezpieczniejszym a jednocześnie bardzo obszernym przez co spektakularnym. Jest kilka rodzajów wyrzutni konfetti.

Najtańszym i najbardziej dostępnym są specjalnie przygotowane rury, które poprzez przekręcenie jednej z ich części następuje uwolnienie sprężonego gazu, który wypycha nasze konfetti. Na rynku istnieje kilka długości takich rur w zależności od wielkości efektu i rodzaju.

Te same rury są także dostępne w wersji z odpaleniem elektrycznym. Zasada działania takiej wyrzutni oparta jest na zamontowanej blokadzie gazu w postaci żarnika. Pod wpływem prądu następuje jego przepalenie i zwalnia on zatyczkę gazu, który jak opisano wyżej wypycha konfetti. Wadą tego systemu jest fakt iż zamontowane żarniki nie przepalają się zawsze równomiernie. Bywa że dopiero po 10 sek po impulsie elektrycznym wyrzutnia odpala.

Kolejnym i dość często stosowanym przez producentów pirotechniki scenicznej sposobem rozrzucenia konfetti są specjalne tuby. Materiałem wypychającym jest niewielki ładunek wybuchowy, który podczas rozprężania w wyniku wybuchu wypycha wyżej umieszczone konfetti. Osobiście spotkałem się z niewielką ilością bawełny strzelniczej przytkniętej kawałkiem tekturki jako przebitka. Przyznaję, że ten sposób jest jak dotąd  najbardziej sprawdzonym. Ważne jest jednak aby nie przecholować z watą bo z rury zamiast konfetti wyleci snop błyskawicy, a jeżeli będzie jej za mało nie zdoła wypchnąć ładunku.

Ostatnią metodą przeze mnie znaną jest użycie sprężonego gazu, powietrza z kompresora lub CO2. Urządzenia do wyrzucania konfetti są produkowane przez różne firmy ale zasada jest ta sama. W specjalnie ładowanym korpusie wpompowuje się sprężone powietrze. Korpus oddzielony jest od rury wyrzutowej elektrozaworem, który pod wpływem prądu uwalnia całe sprężone powietrze wypychając konfetti. W zależności od sprężenia powietrza, co pokazuje nam zainstalowany w korpusie wyrzutni manometr, można ustalić wysokość efektu. Na dużo większą skalę stosuje się olbrzymie pojemniki na konfetti zakończone rozszerzającą się lufą, przez które przechodzi powietrze lub CO2 pod dużym ciśnieniem zabierając po drodze konfetti i wyrzucając je na zewnątrz. 

Poniżej zamieszczone są filmy pokazujące efekt konfetti z różnego rodzaju wyrzutni:

 

Galerie zdjęć:

 • Zajmij miejsce w perwszym rzędzie pasji i rytmu

  Grupa „The Prisoners” to esencja wieloletnich doświadczeń czterech facetów, żyjących w rytmie swoich marzeń. Ich siła wyobraźni, determinacja i praca...

  Malowanie buziek

  Malowanie twarzy to od pewnego czasu jedna z największych atrakcji dla dzieci...i to w różnym wieku. Każde z nich chciałoby mieć na buźce...

  Bal karnawałowy w przedszkolu

  W styczniu odbył się bal karnawałowy w przedszkolu "Cypisek"...było to dla nas dosyć nietypowe przeżycie, ponieważ uczęszczają do niego nasze dzieci.

  Choinka dla dzieci

  23.01.2011 mieliśmy przyjemność zorganizować mikołajki w firmie Euler Hermes. Olbrzymim powodzeniem cieszył się kącik animacyjny dla najmłodszych...
 • Dzień sportu dla Ery

  11 września na terenie AWF-u odbyła się impreza dla pracowników firmy Era. Sama nazwa pikniku "Dzień sportu" wskazywała na rodzaj atrakcji jakie czekały...

  Kącik animacyjny dla najmłodszych

  Kącik animacyjny to miejsce gdzie dzieci mogą bezpiecznie bawić się do woli, a rodzice mają chwilę odpoczynku zostawiając je pod fachową opieką animatorów.

  Gry i zabawy sportowe dla dzieci

  Gry i zabawy sportowe to lubiana przez wszystkie dzieci zabawa sportem...uczmy je od małego co jest ważne w życiu!!!

  Sesja zdjęciowa

  Czterech facetów zamkniętych w „celi rytmu” przedstawia unikatową kompilację rytmu, tańca, humoru i niebywałej energii.

S5 Box